bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


AYAK BİLEĞİ SİNİR SIKIŞMASI   Ayak bileğinde zaman zaman bazı ağrılar oluşabilir. Ayak bileklerinde yaşanan ağrıların sebeplerinden biri de ayak bileği çevresindeki dokunun ayak bileği hareketleri ile sıkışmasından kaynaklı olabilmektedir.

AYAK BİLEĞİNDE SİNİR SIKIŞMASININ NEDENLERİ

Ayak bileğinde yaşanan sinir sıkışmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar;

-Hastanın ayak bileğini uzun süre aynı yöne doğru hareket ettirmesi

-Şeker hastalığı,

-Geçmişte ayak bileğinde yaşanan kırık,

-Kilo alma ve ödemin artması,

 -Doğuştan kanalların dar olması,

AYAK BİLEĞİNDE SİNİR SIKIŞMASININ BELİRTİLERİ

   Sinir sıkışıkları gerçekleşirken oksijen alamayan sinirler ağrı şeklinde vücuda tepki oluştururlar. Sinir alanında uyuşukluklar ve karıncalanmalar yaşanabilir. Bunun devamında ise ağrı görülür. Ayrıca ayakta karıncalanma ve yanma hisside belirtilerden biridir. İleri aşamalı sinir sıkışıklıklarında bu sinirlerin ulaştığı adelelerde incelmeler ve fonksiyon bozuklukları gözlenebilmektedir.

AYAK BİLEĞİNDE SİNİR SIKIŞMASININ TANISI

   Bu hastalığın tanısını koymak için fizik muayene uygulanması gerekir. Ayrıca tanı için  EMG testi ve ayak bileği MR'ı gerekebilir. 

AYAK BİLEĞİ SİNİR SIKIŞMASINDA TEDAVİ

   Ayak bileği sinir sıkışmasının ameliyatsız tedavisinde ilaçlar kullanılır. Kullanılacak ilaçların yanında en önemli yardımcı ise kişinin dinlenmesidir. Ayrıca doktor, Doktor, ayak kanalını rahatlatacak fizik tedavi ve hafif sporlar önerebilir. Eğer uygulanan bu tedaviye rağmen ağrılar devam ediyorsa cerrahi işlem uygulanması gerekebilir.

AYAK BİLEĞİ SİNİR SIKIŞMASINDA HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

   Ayak bileği sinir sıkışması için ortopedi bölümüne gidilmesi gerekmektedir.

 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş