bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU   Ani bebek ölümü sendromu bazen "beşik ölümü" olarak da adlandırılır.Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle bebeklerin ilk yıllarında görünüşte sağlıklı olmalarına rağmen açıklanamayan nedenlerle ve çoğunlukla uyku sırasında ani şekilde ölmeleridir. Ani bebek ölümü sendromu, yaşları iki hafta ila 12 ay arasında değişen çocuklarda en sık görülen ve bu yaş grubundaki bütün ölümlerin üçte birinden sorumlu olan ölüm nedenidir. 

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU NEDEN YAŞANIR? 

   Kesin nedeni henüz belirlenememiştir.Ancak bu bebeklerde beyin kökündeki uyku uyanıklık durumunu, kalp damar sistemi ve solunum sistemini denetleyen merkezlerde problem olduğunu düşündüren bulgular saptanmıştır. Bir nedenle vücutta oksijen düzeyi azalıp, karbondioksit düzeyinde artış olduğunda uyanamazlar ve ani ölüm meydana gelir.

RİSKLERİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR? 

Ani bebek ölümlerini engellemek için şunlara dikkat edilmelidir;

-Bebekler sertçe ve standartlara uygun bir yatak üzerine sırtüstü pozisyonda yatırılmalıdır. 

-Yan yatış pozisyonu da önerilmez. 

-Yatak çarşafları sıkıca gerilmiş olmalı, bebeğin yüzünü kapatabilecek şekilde serbest bırakılmamalıdır. Bebeğin battaniyesi göğüs seviyesinden yukarıda olmamalıdır. Yastık, battaniye, peluş oyuncaklar bebeğin yakınında bulundurulmamalıdır. 

-Gelişmiş ülkelerde bebeklerin yüzüstü yatırılmaması için yapılan kampanyalar sonucunda ani bebek ölümü sıklığında % 20 ile % 67 oranında azalma görülmüştür. 

-Mümkünse her bebeğe anne sütü verilmeli , yatırılmadan önce gazının çıkarılması faydalıdır. 

-Doğum öncesi gebelik takibi ve doğum sonrası sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. 

- Riski arttıran faktörlerden biride gebelikte ve doğum sonrasında annenin sigara içmesi.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş