bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


AMİYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS)   Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı merkez sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapında motor hücrelerin (nöronlar) kaybına bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalığın % 90-95’ı tesadüfi (sporadik), % 3-10’u ailesel (familyal) olarak ortaya çıkar. Klinik bulgular genellikle 50- 60 yaşlarında başlasada ailesel olarak ortaya çıktığı durumlarda hastalık başlangıç yaşı daha erkendir. 

AMİYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS) HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

ALS’nin en önemli belirtisi kaslardaki güç kaybıdır.Diğer belirtileri ise;

-Kol ve bacakta güç kaybı, 

-Konuşma bozukluğu, 

-Yutma bozukluğu 

-Peltek konuşma 

AMİYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS) HASTALIĞI KALITSAL MIDIR?

   ALS hastalarının %10’unda ailesel özellikler izlenmektedir.

AMİYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS) HASTALIĞININ TANISI

   Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığını belirlemek için  iyi alınmış hasta öyküsü, fizik muayene,sinir ve kasların fonksiyonlarının değerlendirildiği elektronöromiyografik (EMG) çalışmalar gibi laboratuar testleri, kan testleri, beyin ve omuriliğin magnetik rezonans (MR) görüntüleme  testleri yapılmaktadır.

AMİYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS) HASTALIĞI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMELİDİR?

   Kas hastalıkları ile nöroloji, çocuk nörolojisi ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon (fizik tedavi) bölümleri ilgilenir. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş