bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


AMENORE   Amenore adet kanamasının hiç olmaması veya adetler başladıktan sonra herhangi bir nedenle kesilmesine denir.

AMENORE KAÇ ÇEŞİTTİR?

    Adet görememe çeşitli şekillerde olabilir.Adet görememe nedenleri;

   Primer Amenore: Bir kız çocuğu 14 yaşına geldiği halde göğüs ve tüylenme belirtiler henüz başlamamışsa ve adet görmemişse primer amenoreden söz edilir.  

   Sekonder Amenore: Daha önce adet görmüş bir kadının 3 ay süreyle adetlerinin kesilmesidir.

   Rokitansky Sendromu: Anne karnında gelişen dişi ceninin rahimi hiç gelişmeyebilir; bu durumda yumurtalıklar ve hormonlar normal olsa da adet kanamaları olmaz. Bu duruma Rokitansky Sendromu denir.

AMENORE NEDENLERİ?

   Amenore’nin nedenleri şunlardır;

   Primer amenore nedenleri:Hipotalamus ve hipofize ait patolojiler, tümörler,imperfore Hymen (Kızlık zarında açıklık olmaması),turner sendromu,yapısal gelişme gecikmesi,galaktozemi, transvers vajinal septum (Vajinada perde olması),vajina,serviks (rahim ağzı) veya rahmin doğuştan gelişmemiş olması.

   Sekonder amenore nedenleri: Gebelik, korpus luteum kisti, süt verme, menopoz,doğum kontrol hapı alımı,stres, depresyon,kilo kaybı, aşırı zayıflık, iyi beslenememe,hipofiz hastalığı: Hipofizin ablasyonu (alınması), Sheehan sendromu,diyabet, hipotiroidizm ve hipertiroidizm, kemoterapi, radyoterapi, Endometrial Ablasyon (ameliyatla rahim iç dokusunun alınması),rahim içi yapışıklık,ilaç tedavisi- Prematür ovaryen yetmezlik,Sarkoidoz,testesteron benzeri erkeklik hormonlarının artması)

AMENORE’NİN TEŞHİSİ

   Teşhis için FSH, LH, prolaktin, duruma göre troid hormonları, ultrasonografi sık kullanılan yöntemlerdir. Beyin içerisinde bir patolojiden şüphelenilmişse CT veya MR incelemeleri gerkebilir. Bazen HSG (histerosalpingografi), SİS (salin infüzyon sonografi) ya da histeroskopi ile rahim içerisinin gözlenmesi gerekebilir.

AMENORE’NİN TEDAVİ EDİLMESİ

   Sekonder amenorenin en sık nedeni gebeliktir o yüzden böyle bir durumda öncelikle gebelik araştırılmalıdır. Gebelik yoksa tedavi sebebe yönelik düzenlenir. Eğer rahim (uterus), rahim ağzı (serviks) yada vajen gibi organlarla ilgili bir anatomik bozukluk varsa tedavi bunu düzeltmeye yönelik ameliyat olacaktır.

   Beyindeki hipofiz bezinde aşırı prolaktin hormonu (süt hormonu) üretimine neden olan bir tümör varsa tedavi tümörün boyutuna göre ilaç tedavisi (bromokriptin, kabergolin, domain agonistleri ilaçlar) veya ameliyat şeklinde olacaktır. Küçük prolaktinomalar yani mikroadenomlar ameliyat gerektirmeden genellikle ilaç tedavisi ile küçülürler ve prolaktin hormon düzeyleri azalır, adetler normale döner.

   Nedenlerden biride yumurtlama bozukluğu (anovulasyon, polikistik over sendromu) olabilir bu gibi durumlarda östrojen ve progesteron hormonu içern ilaçlar, doğum kontrol hapları tedavide kullanılır.

AMENORE’YE HANGİ BÖLÜM BAKAR

   Amenore tedavisi için Kadın Hastalıkları doktoruna başvurulması gerekmektedir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş