bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ALOPESİ   Saçlı deri, sakal, kaş ve hatta vücut kıllarını etkileyebilen Alopesi hastalığının halk arasında ki diğer adı saçkırandır. Saç dökülmeleri hızlı ve aniden yuvarlak saçsız alanlar oluşturacak şekilde dökülmeler olmaktadır. Bu saçsız alanlar genellikle bir veya birkaç tane olabilmekte ve büyüklükleri de bir bozuk paradan el içi büyüklüğüne kadar değişmektedir. 

ALOPESİ (SAÇ KIRAN) HASTALIĞININ NEDENLERİ

   Alopesi otoimmun bir hastalıktır ve bilinmeyen bir nedenle bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu hücrelerle savaşmaya başla.Kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da saçlarda dökülmeye neden olur. Hastaların hepsinde görülmese de sağlık problemleri ve streste bu hastalığa neden olabilmektedir.

ALOPESİ (SAÇ KIRAN) HASTALIĞI SAÇLARIN TAMAMINI DÖKER Mİ?

   Alopesi hastalarının ancak %5 ine kadar olanında tüm saçlar dökülebilir.

ALOPESİ (SAÇ KIRAN) HASTALIĞI TANI-TEŞHİS

   Alopesi doktor tarafından fiziksel bir muayene ile teşhis edilebilir. Ancak saç dökülmesinin nedeni net değilse saç analizi ve kan testi yapılarak hastalık teşhis edilir.

ALOPESİ (SAÇ KIRAN) HASTALIĞININ TEDAVİSİ

   Genel olarak kullanılan medikal tedavi seçenekleri;Antibiyotikler, Kortikosteroidler, Puva, Topikal Minoksidil, Saç Protezleri, Psikolojik Destek, Skuarik Asit Dibütilester, Diphenylcyclopropenone, Cyclosporin, İsoprinosine. Mantara bağlı alopeside 6-12 hafta boyunca ilaç kullanmak ve bazen şampuan (selenyum sülfit veya ketokonazol içeren) ile tedaviyi desteklemek gerekebilir. Saç kıran tedavisi tamamlandıktan sonra tahrip olmuş boşluk alanlarda saç ekimi yapılarak tekrar saç çıkışı sağlanabilir ya da skarlı bölgeler cerrahi olarak çıkarılabilir.

ALOPESİ (SAÇ KIRAN) HASTALIĞININ TEDAVİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Alopesi hastalığının tedavisi için dermatoloji bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş