bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ALKOLİZM   Alkolizm diğer adıyla alkol bağımlılığı, kişinin alkol tüketimini kontrol edememesidir. Alkolizm çeşitli faktörlerin bir araya gelmesinden kaynaklanan karmaşık bir fiziksel hastalıktır. Anne ve babasında alkolizm sorunu olan çocuklarda alkolizm görülme oranı, ebeveyni alkol kullanmayanlara göre, daha yüksektir. Sosyal ve kültürel baskılarda kişide alkol tüketiminin artmasının nedenleridir.

ALKOLİZM NEDENLERİ

   Alkoliğin içmek için her zaman bir nedeni vardır. Mutluluk, gerginlik, neşesizlik vb. İçme fırsatları sonsuzdur.  Alkolizm ilerledikçe problemler artar, yalnız içmeye başlar, gizlice içer, şişeleri saklar, sorunu örtmeye çalışır. Uyku kalitesi bozulur, gece uyanır, panik nöbetleri artar. Ağrılar ve nefes darlığı artar, yaşadığı bu sorunları bastırmak için daha fazla içer.

ALKOLİZM BELİRTİLERİ

Alkolizmin bazı belirtileri:

-Kullanılan alkol miktarını kontrol edememek

-İçki içmek için güçlü bir istek ya da ihtiyaç hissetmek

-Alkole karşı direnç geliştirmek, etkisini hissetmek için daha fazla içme gerekliliği ve Şuur kaybı yaşama,

-İçmeyince, nezle, terleme ve titreme gibi fiziksel belirtilerin ortaya çıkması

-Belirli zamanlarda içmeyi bir tören haline getirmek ve bu tören aksadığında ya da sorgulandığında rahatsız olmak

-Önceden zevk veren aktivitelere veya hobilere karşı ilgi kaybı

-İçecek içkisi yoksa asabileşmek

-Alkolü evde, iş yerinde ya da arabada alışık olmayan yerlerde saklamak

-İçecekleri boğazdan aşağı dökercesine içmek, 

Alkolizmin fiziksel belirtileri ise,kırmızı burun, avuç içi kızarıklık, gözün kornea tabakasında yağ halkası, elde tremor, sigara yanıkları, morartılar, el ve ayaklarda kısmi felçlerdir.

ALKOLİZM TEDAVİSİ

   Alkolizmin tedavisinde ilaç ve psikoterapi tedavileri kullanılır. Şartlara bağlı olarak, tedavi kısa bir müdahale, hastane dışında bir program veya danışmanlık ya da hastanede kalmayı içerebilir.

ALKOLİZM TEDAVİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Alkol bağımlılığı ile ilgili ruhsal sorunların giderilmesi için ruh ve sinir hastalıkları bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş