bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ALBİNİZM   Deriye, saçlara ve gözlere normal rengini veren boya maddesinin yani pigmentin irsi olarak yokluğuna Albinizm denir. Gözün irisi pembe, tam ortadaki papilla kırmızıdır.

ALBİNİZM NEDENLERİ

   Albinizm hastalığının nedeni Tirozinaz enziminin irsi olarak yokluğundan dolayı derinin boya hücreleri olan melanositlerin melanin boyasını üretememesidir.

ALBİNİZM BELİRTİLERİ

-Derileri açık renklidir.

-Saç renkleri kahverengi, sarı, kırmızı veya platin beyazı olabilir.

-Görme netliğinde azalma,

-Göz hareketlerinde düzensiz, hızlı kayma görülür.

-Göz renginde saydamlık ve değişik görme bozuklukları önemli bulgularıdır. 

KAÇ ÇEŞİT ALBİNİZM VARDIR?

Albinizm farklı genetik geçişlere sahiptir.Bunlar;

-Sadece gözleri etkileyen (oküler albinizm) 

-Göz ve deriyi birlikte etkileyen (okülokütanöz albinizm)

ALBİNİZM TANI-TEŞHİS

   Açık tenli bir deri ve beyazlaşan saçlar albinizm denince ilk akla gelen belirtilerdir. Tanıda özellikle göz bulguları tipik ve yardımcıdır. Göz doktoru, gözdeki pigmentlerde bariz bir azalma gördüğünde albinizm şüphesini kesinleştirir.

ALBİNİZM TEDAVİ

   Günümüzde albinizmin kesin bir tedavisi yoktur. Ancak cilt yanıkları, cilt kanserleri, görme bozuklukları gibi problemlerin oluşmasını engellemek için bazı önlemler alınabilir.

ALBİNİZM HASTALIĞI İLE HANGİ BÖLÜM İLGİLENİR?

   Albinizm hastalığı ile dermetoloji bölümü ilgilenir ancak kesin teşhisin konulması için göz doktoruna gidilmesi gerekir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş