bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


AKNE ROZASEA   Klinik özelliklerinin akneye çok benzemesi nedeni ile erişkin aknesi veya akne rozase gibi isimler de verilmektedir. Halk arasında gül hastalığı olarakta bilinen hastalık genellikle orta yaştaki erişkinlerde görülmektedir. Burun, çene, alın ve yanaklar gibi özellikle yüzün orta kısmını tutan, kızarma ve yanma şikayetleri ile başlayıp daha sonra kalıcı kızarıklık, kılcal damarlarda artış, deride ödem ve doku büyümelerine neden olan bir deri hastalığıdır.

AKNE ROZASEA NEDENLERİ

   Rozasenin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak genetik yatkınlık, enfeksiyöz nedenler, çevresel faktörler, psikojenik etmenler ve derideki doğal bağışıklık sistemindeki dengesizliğin hastalığın nedeni olabileceği düşünülmektedir.

AKNE ROZASEA KİMLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜR?

   30 ila 60 yaş arasındaki, açık tenli- renkli gözlü erişkin kişilerde görülür. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte, erkeklerde hastalık daha şiddetli seyretmektedir.

AKNE ROZASEANIN ETKİSİNİ ARTTIRAN ÖZELLİKLER

- Sıcak çorba, kafein içeren gıdalar-kahve, çay, kolalı içecekler ve çikolata, baharatlı gıdalar, alkol,

- Yemek yapılırken yemeğin buharı, tandır yapımı esnasında yüze temas eden sıcaklık,

-Hava,

-Psikolojik stres ve aşırı egzersiz,

-Sıcak banyo ve yüzü tahriş edici temizlik malzemeleri, kolonya,

-Yüze uzun süreli topikal kortikosteroid kullanımı,

- Menapoz, şiddetli öksürük ve kabızlık,

AKNE ROZASEANIN TEDAVİSİ

   Akne rozasea’nın tedavisinde öncelikle kendinizi güneşten korumanız gerekmektedir. Ayrıca doktorunuzun verdiği ilaçlarda tedavide yardımcı olacaktır. Lazer tedavisi ve cerrahi tedavi diğer tedavi seçenekleridir.

AKNE ROZASEANIN TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

   Akne rozasea’nın tedavisi için deri ve zührevi hastalıklar yani dermatoloji bölümüne gidilmesi gerekmektedir.ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:memurmaasmutemeti@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş