bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


ADET SORUNLAR   Regl dönemi,mens, ay hali, regl, siklus, gibi isimlerle adlandırılır adet kanamaları kadınların yumurtlama ve bundan dolayı da kanama geçirdikleri dönemi ifade eder. Normal bir adet kanaması düzeni olan bir kadın ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 2-7 gün arasında devam eder. 7 günden uzun, 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarla olan kanamalar anormal olarak görülür. Bazı kadınlar adet dönemlerinde sorunlar yaşayabiliyor. Kimileri bu dönemi çok ağır ve uzun süreli atlatırken kimileri de hiçbir değişiklik hissetmeden sorunsuz ve ağrısız bir şekilde regli dönemini geçiriyor. 

ADET SORUNLARI

- Düzenli aralıklarla olmasına rağmen uzun sürmesi (Menoraji)

- Düzensiz ve sık aralıklarla olan kanamalar. (Metroraji)

- Tamamen düzensiz aralıklarla, fazla miktarda ve uzun süren anormal kanama. (Menometroraji)

- Adetlerin normalden fazla ve pıhtılı olması olması (Hipermenore)

- Düzenli aralıklarla ama 21 günden daha sık kanama. (Polimenore)

- 36 günle 6 ay arasında değişen aralıklarla gelen kanama. (Oligomenore)

- En az 6 ay kanamanın olmaması. gibi düzensizlikler; adet kanama düzensizlikleridir. Her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri olduğundan tanı koyma aşaması önemlidir. (Amenore)

-Adet dönemi sancılarını ve ağrıları

ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDİR?

Adet düzensizliğinin bazı nedenleri vardır.Anormal veya düzensiz adet dönemi olarak kabul edilen bu durumlar ise şöyledir.

-21 günden kısa veya 35 günden uzun aralıklarla yaşanan adet

-Arka arkaya 3 veya daha fazla adet görememe

-Adet kanamasının normalden çok hafif ya da fazla olması

-7 günden uzun süren adet dönemi, ağrı, kramp, kusmayla birlikte görülen adet
 

-Adet aralarında fazla kanama olması

-İlişki sonrası kanama olması 

-Menopoz sonrası meydana gelen kanamalar.

DÜZENSİZ ADET  VE NEDENLERİ

   Adetinin yani regl’in bir ay gecikmesine neden olan bazı şeyler olabilir ve bu da bir regl “atladığın” izlenimi verebilir. Regl olmamanın en yaygın sebebi hamileliktir. Ancak hamilelik dışında düzensiz reglinin farklı sebepleri vardır.Bu nedenler arasında kilo kaybı, hastalık, alınan kalorilerdeki gerçekten büyük düşüşler, aşırı fiziksel aktivite (örneğin, haftada 65 kilometreden fazla koşmak), aşırı stres ya da heyecan,yaz ayları, fazladan gün ışığı Tiroid sorunları, diyabet, karaciğer sirozu, sistemik lupus, antidepresan kullanımı regl döngüsünü etkileyebilir. Bu nedenler dışında belli bir yaşta da kadınlar

DÜZENSİZ ADET DÖNEMİ NASIL DÜZENE GİRER?

   Adetin düzensiz bir şekilde gelmesinin bir çok nedeni olabilir. Bu nedenle daha kesin bir sonuç alınacağı için bir hekime başvurulmasını öneriyoruz. 

ADET DÜZENSİZLİKLERİNDE TANI

   Nedeni bilinmeyen ve uzun süren adet düzensizliklerinde tanı jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile konulur.Aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda idrarda yada kanda yapılan testler tanıda kullanılmaktadır.

ADET DÜZENSİZLİKLERİ İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

   Adet düzenlikleri için Kadın Hastalıkları doktoruna gidilmelidir.
 ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş