bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


6.GÜN (ROSEOLA ) HASTALIĞI
   Çoğunlukla bebek ve çocukları etkileyen çok yaygın ve viral bir hastalık olan 6. Hastalık (Roseola) 3 ay- 4 yaş arasında ve özellikle de 6 ay-1 yaş arasında sık rastlanılan hafif seyirli hastalıklardan biridir.

   Birkaç saat ile üç beş gün sürebilen yüksek ateş ve sonrasında kırmızı deri döküntüleri ile seyreder. Hastalıktan kaynaklanan bu döküntü, bazen kızamık veya kızamıkçık ile karışabilir. 6. hastalıkta en büyük risk ateşin tetiklediği febril konvülziyon (havale) riskidir. Bu nedenle hastalıkla ilgili doktora başvurulması gerekir.

6.GÜN (ROSEOLA ) HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

6. Hastalık (Roseola) hastalığının belirtileri şunlardır;

-Ciltte Döküntü,

-Yüksek Ateş,

-Çocukta huzursuzluk,

- Eller ve ayaklarda hafif morarma ve titreme,

-Baş ağrısı, 

-Bulantı, 

-Kusma, 

-Dalgınlık, 

-Şuur kaybı, 

-Sayıklama,

-Halsizlik

6.GÜN (ROSEOLA )HASTALIĞI BULAŞICI MIDIR?

   Hastanın öksürmesi ya da hapşırması hastalığın bulaşmasına neden olur.Bunları yayan çocuğun bulunduğu ortamda bulunan herkese bulaşabilir. Hastalığı bir defa geçiren bir çocuk hayatı boyunca bir daha bu hastalığı geçirmez hayat boyu bağışıklık kazanmış olur.

6.GÜN (ROSEOLA ) HASTALIĞI TANISI NASI KONUR?

   Altıncı hastalık   tanısı fizik muayene,hikaye, tipik döküntüler, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Altıncı hastalık tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilen bir hastalıktır.

6.GÜN (ROSEOLA ) HASTALIĞI YETİŞKİNLERE BULAŞIR MI?

   Altıncı hastalık yaygın olarak bebeklerde ve çocuklarda da görülür ancak azda olsa yetişkinlerde de görülebilir. Genelde yetişkinlerde daha ağır seyreder.  

6.GÜN (ROSEOLA ) HASTALIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

   Çoğunlukla çocuklarda görülen bu hastalığa Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü bakar. ilaç       doktor bul       hastane bul       eczane bul       şifalı bitkiler       medikal firmalar       hastalıklar       tahlil      Bilgi:istanbuldoktorbul@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş