bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


DIŞ KULAK İLTİHABI


     Bir diğer adı Eksternal otit-yüzücü kulağı , olan dış kulak iltihabı dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarının dış yüzeyinin iltihaplanmasıdır.

 

Dış kulak; kulak kepçesi (sayvanı) ve dış kulak yolu olarak iki ayrı bölümde incelenir. Kulak kepçesi (sayvanı)  cilt, cilt altı doku, kıkırdak zarı ve kondriyum katlarını içerir. Organ, dış ortamdaki ses dalgalarını dış kulak yoluna iletir. Dış kulak yolu ise,  önde kıl folikülleri, yağ, ter ve serümen bezlerini içeren kıkırdaktan, ortada kemik çatıdan ve kulak zarından oluşur.

 

DIŞ KULAK İLTİHABI NEDENLERİ

 

Dış kulak iltihabının nedeni çoğunlukla mantar, maya ve bakterilerdir. Risk artıran faktörler olsa bile nedeni tespit edilemeyen vakalar da çoktur.

Dış kulakta yaşanan tahriş deriye nüfuz ederek iltihaba sebep olur. Kulak kirini temizlemek için kullanılan kulak çöpleri de tahrişe nedenleridir.

Düzenli olarak yüzen kişilerde ise dış kulak iltihabı beş kat daha sık görülür. Havuz kirli ise kulağa kaçan suyun içinde zararlı mikroorganizmalar bulunabilir.Kulağa kaçan su ortam nemini zararlı canlıların üremesine müsait hale getirir.

Sıcak havalar,nemli ve terleten havalarda dış kulak iltihabı riski artar. Ayrıca egzama, sedef, seboreik dermatit gibi cilt problemleri  kulağa temas eden bazı kimyasallar (şampuan, sabun…) alerjik tepkiye yol açarak dış kulak iltihabına çevirebilirler.

 

DIŞ KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ

 

Genellikle kliokinol ve neomisin gibi antibiyotik etkili kulak damlaları kullanılır. Bu ilaçlar steroit etkileri ile iltihabın yanında kaşıntıyı da azaltırlar. Parasetamol ve ibuprofen etken maddeli ilaçlar ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Şiddetli vakkalarda ise odein gibi daha etkili ağrı kesiciler kullanılabilir.Antibiyotik haplar önerilebilir. Fluklosasilin ilk tercihlerden biridir.İltihap nedeni kulak yanması veya haşlanması ise doktorunuz bir şırınga yardımı ile iltihabı çekecektir. Bu işlemin bir uzman eli ile yapılması gerekir.

Dış Kulak İltihabı hakkında diğer bilgiler için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz


Bursa KBB Doktorları

Bademcik İltahabı Şifalı Bitkiler

ilaç doktor bul hastane bul eczane bul şifalı bitkiler medikal firmalar hastalıklar tahlil
Bilgi:bursasehirhastanesi@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net
Facebook'ta Paylaş