bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BURSA DEVLET HASTANESİ

Kurum Adı Bursa Devlet Hastanesi
Halk Dilindeki Adı Muradiye Devlet Hastanesi-Memleket Devlet Hastanesi
Büyük Acil Var mı Var
Çocuk Acil Var mı Var
Adres Hasta Yurdu Cd. No: 31 Tophane \ Bursa
Telefon 224 280 28 00
Kurum Adı Bursa Devlet Hastanesi
Halk Dilindeki Adı Muradiye Devlet Hastanesi-Memleket Devlet Hastanesi
Büyük Acil Var mı Var
Çocuk Acil Var mı Var
Adres Hasta Yurdu Cd. No: 31 Tophane \ Bursa
Telefon 224 280 28 00

 Bursa Devlet Hastanesi Hakkında Bilgi

   Bursa Devlet Hastanesi, Sultan Abdülaziz’in padişah olmasından sonra Memleketin Islahı Hareketi kapsamında, ünlü devlet adamı Ahmet VEFİK Paşa’nın 1862’de Bursa’ya vali olarak atanması ile şehrin ve çevrenin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek hastanenin inşaatı başlatılmıştır.Şimdiki Devlet Hastanesinin karşısına 1868 yılında kurulan hastaneye Ahmet VEFİK Paşa adı verilmiştir. Ahmet VEFİK Paşa’nın ikinci Bursa Valiliği döneminde hastane geliştirilerek 60 yataklı kapasitesine çıkarılmıştır. Çeşitli tarihlerde Bursalıların katkıları ile muhtelif ilaveler yapılarak kapasitesi genişletilen hastanenin mali sıkıntıları aşması adına muhtelif hanların (Sırmakeş ve Fidan Hanlar) Balıkhane gelirleri Pazaryeri temizlik gelirleri, Nilüfer çayının suyu, Uludağ’dan gelen odun kerestesinin ve Ahmet VEFİK Paşa’nın kurmuş olduğu Bursa Tiyatrosu’nun gelirleri akar olarak hastaneye bağlanmıştır.

   1904 yılında bahçe genişletilerek hastaneye ek yeni binalar yapılmıştır. Birinci Dünya Savaşında, Yunan işgali ile büyük ölçüde zarar gören ve işlevini yitiren hastane; 1922 yılında onarılan hastane, 1926’da kapasitesi 150 yatağa çıkartılarak geniş bir doktor kadrosu oluşturulmuştur.Artan ihtiyaçlara cevap vermesi adına yeni bir hastane inşaatına başlamak için 1947 yılında Vali Haşim İŞCAN önderliğinde Başhekim İbrahim ÖKTEM ve diğer İl yöneticilerinden oluşan bir heyet tarafından eşya piyangosu düzenlenmiştir. Beşikçiler mevkiinde bir ev verilmesi kararlaştırılan piyangoda katılım payı olarak 10 lira olarak belirlenmiş ve halkın katkısı oldukça yoğun olmuştur.Gerçekleştirilen piyangoda 1 milyon TL.'nin toplanmasıyla hastanenin inşaatına hemen başlanmıştır.1958 yılında hizmete açılan hastane Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı Bursa Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.


Bursa Devlet Hastanesi Nerededir ?

Bursa Devlet Hastanesi İletişim ?

Bursa Devlet Hastanesi Randevu Alma

Bursa Devlet Hastanesi Doktorları

Bursa Devlet Hastanesi Doktor Çalışma listesi

Bursa Devlet Hastanesi Branş Tıbbi Birimler

Bursa Devlet Hastanesi Tahlil Laboratuvar Sonuçları

Bursa Devlet Hastanesi İş İlanları

Bursa Devlet Hastanesi İhale İlanlarıilaç doktor bul hastane bul eczane bul şifalı bitkiler medikal firmalar hastalıklar tahlil

Bursa Devlet Hastanesi Bursa Devlet Hastanesi

Bilgi:bursasehirhastanesi@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net


Facebook'ta Paylaş