bursa şehir hastanesi


Facebook'ta Paylaş


BADEMCİK İLTİHABINA NE İYİ GELİR ?


     Bademcik iltihabını 2 yaş altı çocuklarda ve 50 yaş üstünde yetişkinlerde nadir olmakla birlikte herkeste görülebilir.Şişen bademciklerin neden olduğu ağrı yutkunma, konuşma, yemek yeme gibi gırtlağı ilgilendiren durumlarda şiddetlenebilir.Bademcik şişmesine iyi geldiği bilinen bazı yöntemleri kullanarak şişliğin verdiği rahatsızlığı azaltıp,ağrıyı hafifletebilirsiniz.


Bademcik iltihabı için yapılabilecek bazı uygulamalar ise şöyle;

Adaçayı: Anti bakteriyel bitkilerden biri olan adaçayı bademcikleri şişiren bakterilerin yayılmasını önler,ağrıyı alır, tahrişi azaltır.Adaçayını çay veya gargara olarak kullanabilirsiniz. Çayı güde 2 bardak içebilir veya günde 3 kez gargara yapabilirsiniz. Ancak hatırlatalım hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar adaçayı kullanmamalıdır.

Sarımsak: En etkili doğal antibiyotikler arasındadır. Bir sarımsağı ortadan ikiye bölün ve ağzınıza atarak suyunu emin. Alternatif olarak 1 bardak suyu 2 adet ince dilimlenmiş sarımsak ekleyerek 10 dakika kaynatın. Süzdükten sonra 1 tutam acı biber atıp iyice karıştırdıktan sonra içebilirsiniz. Sarımsağın kokusunu gidermek için sarımsaktan hemen sonra 5-6 adet taze maydanoz yaprağı çiğneyerek ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Çemen Otuyla Gargara: 1 büyük bardak kaynar suya 3 çay kaşığı çemen otu atın ve 20 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Suyu ocaktan alıp ılımasını bekledikten sonra süzün ve bu suyla günde 3 kez gargara yapın.

Limonlu Sıcak Su: İltihabı azaltıcı etkisi olan limon yüksek oranda C vitamini içeriğiyle vücudun enfeksiyona karşı direncini arttırır.1 bardak suyu kaynattıktan sonra 10 dakika kadar ılımasını bekleyin ve 1 adet taze limonun suyunu sıkıp zamana yayarak, 15-20 dakikada yudum yudum için. Boğazının yumuşaması için limonla birlikte 2-3 çay kaşığı bal da kullanabilirsiniz. Bunu günde 2-3 kez tekrar edin.

Zerdeçal: İltihabı azaltan ve antiseptik etkisi bulunan zerdeçalı gargara suyu hazırlamak için kullanabilirsiniz. 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve karıştırın. Su ılıyınca gargara yapın.Bunu gün içinde ihtiyaç duydukça tekrar edin. Bademcik şişmesine iyi gelen zerdeçalı çay olarak da tüketebilirsiniz. 1 büyük kupa çay için 1 çay kaşığı silme toz zerdeçal yeterli olacaktır. Çayınıza bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Tuzlu Suyla Gargara: Günde 2-3 kez yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz atıp tuzlu suyla gargara yaparak şişliği azaltabilir ve enfeksiyonun daha çabuk temizlenmesine destek olabilirsiniz.Ancak tuza dikkat etmekte fayda var çünkü tuz fazla olmamalı aksi halde tuzlu su boğazınızı daha çok tahriş eder.

Tarçın Çayı: Bakterilerin çoğalmasını önleyen tarçın çayı aynı zamanda şişliğin, iltihabın ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur. 1 büyük kupa çay için 1 çay kaşığı toz tarçın veya 2 küçük çubuk tarçın yeterli. Çayınızı toz tarçınla hazırlayacaksanız 5-7 dakika, çubuk tarçınla hazırlayacaksanız 10-12 dakika demleyin.Kabuklar büyükse 1 adet büyük kabuk yeterli. Çayınıza  bal ekleyerek etkisini artırabilirsiniz. Tarçın çayı günde 2-3 bardak içilebilir.

Süt: Gece, yatmadan 1-2 saat önce 1 bardak ılık süte 2 çay kaşığı zerdeçal tozu(zerdeçal yoksa sadece karabiber kullanabilirsiniz)  ve bir tutam karabiber ekleyip karıştırın ve yavaş yavaş için.

Bademcikleriniz çok şişse ve yutkunurken çok ağrı yapıyorsa süt kullanmayın.

Bitki Çayları:  Meyan kökü, okaliptüs, ıhlamur, papatya gibi çaylar bademcik şişmesine iyi gelir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Çayınıza bir miktar bal ve taze sıkılmış limon suyu ekleyerek bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz.

Bademcikleriniz şişken yutkunmak bir dert olduğu için çiğnemeniz gerekmeyen sıvı gıdalarla beslenin. Boğazınızı tahriş edebilecek aşırı baharatlı yemeklerden, kahve ve koladan uzak durun.

Bademcik İltihabı hakkında diğer bilgiler için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz


Bursa KBB Doktorları

Bademcik İltahabı Şifalı Bitkiler

ilaç doktor bul hastane bul eczane bul şifalı bitkiler medikal firmalar hastalıklar tahlil
Bilgi:bursasehirhastanesi@gmail.com

© 2017 Bursasehirhastanesi.Net
Facebook'ta Paylaş